Rusko a Čína pravdepodobne definitívne vyšachujú Spojené štáty zo širšieho regiónu Strednej Ázie. Toto strategické víťazstvo však so sebou prinesie aj výzvu v podobe potreby vyrovnať sa s Afganistanom pod vládou Talibanu.

V pondelok sa v uzbeckom meste Termez na hraniciach s Afganistanom začalo päťdňové spoločné vojenské cvičenie ruských a uzbeckých ozbrojených síl. Ruskí vojaci budú plniť svoje úlohy v rámci cvičenia na uzbeckej obrnenej technike, pričom vzdušnú podporu budú poskytovať ruské nadzvukové strategické bombardéry Tupolev Tu-22M. Na spoločnom cvičení by sa malo zúčastniť približne 1 500 vojakov.

Cvičenie prichádza v čase, keď afganské radikálne hnutie Taliban v súvislosti s odchodom Američanov z Afganistanu začína obsadzovať rozsiahle územia tohto štátu vrátane regiónov na hraniciach s Turkmenistanom, Uzbekistanom a Tadžikistanom. (O súčasnej situácii v Afganistane sa môžete dočítať viac v rozhovore denníka Štandard so Slavomírom Horákom z Karlovej univerzity).

Spoločné cvičenie v Uzbekistane nie je izolovanou udalosťou, ale súčasťou intenzívnej snahy Ruska využiť odchod Američanov a postup afganských radikálov na zásadné posilnenie vlastného vojenského vplyvu v Strednej Ázii.

Vyšachovaní Američania

Americkú inváziu do Afganistanu v roku 2001 vítalo Rusko ako príležitosť na stabilizovanie svojej stredoázijskej záujmovej zóny, ktorú vzostup Talibanu a iných teroristických organizácií priamo ohrozoval. Nepotvrdzujú to len vtedajšie vyjadrenia ruských predstaviteľov, ale aj praktické kroky Moskvy, ktorá v rokoch 2009 – 2015 umožňovala Američanom zásobovať svoje jednotky v Afganistane cez vlastné územie. K zrušeniu tohto povolenia a celkovej zmene ruskej rétoriky došlo až po tom, keď Spojené štáty uvalili na Rusko sankcie v súvislosti s anexiou Krymského polostrova.

Putin vtedy okrem iného vyhlásil, že americká prítomnosť v krajine "nepriniesla kvalitatívne zlepšenie situácie a vyvoláva znepokojenie". To, že sa zmenila len rétorika, ale nie ruské strategické záujmy, dokazuje opätovná zmena tónu Kremľa, keď Američania oznámili svoje rozhodnutie stiahnuť sa z Afganistanu. V októbri 2020 už ruský líder vyhlasoval, že americká prítomnosť prispieva k stabilite tohto štátu rútiaceho sa do chaosu, pričom Washingtonu údajne ponúkol prístup na ruské vojenské základne v Strednej Ázii.

Súčasná situácia v Afganistane. Ružová: pod kontrolou afganskej vlády, biela: pod kontrolou Talibanu a jeho spojencov. Zdroj: Wikimedia, Ali Zifan - Own work using: Afghanistan location map.svg by NordNordWest

Túto ponuku však netreba vnímať nutne ako prejav akéhosi ruského zúfalstva. Moskva sa pravdepodobne len snaží zabrániť, aby sa Američania po vytlačení z Afganistanu vojensky neuchytili v niektorom zo štátov Strednej Ázie, teda v regióne, ktorý Moskva vníma na rozdiel od Afganistanu za svoju bezprostrednú záujmovú zónu. Z dvoch post-odchodových alternatív, teda úplného vyprázdnenia pozícií Američanmi alebo ich uchytenia sa v Strednej Ázii, je pre Rusko očividne horšia druhá možnosť.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.