Európa je obeťou nemeckej sily v službách presvedčenia o vlastnej nadradenosti nad ostatnými. Na rozdiel od minulosti sa však táto nadradenosť tvári politicky korektne. Situáciu by mohla vyriešiť jeho rozdrobenosť. Vo svojom texte to píše niekdajší prvý námestník českého ministra zahraničných vecí a bývalý český veľvyslanec v Paríži Petr Drulák.

Pred desiatimi rokmi vyhlásil poľský minister zahraničia Sikorski, že ho viac trápi nemecká slabosť než nemecká sila. Ako predstaviteľ národa, ktorý v dejinách opakovane čelil nemeckej expanzii, získal celoeurópsku pozornosť. Chcel vtedy prelomiť pasivitu Nemecka v bezpečnostných otázkach a získať ho pre tradičný poľský záujem, teda nasmerovať proti Rusku. Ale podcenil skutočné dôvody bezpečnostnej pasivity Nemecka aj to, ako široko v Európe pôsobí a kam ideologicky smeruje. Uplynulé desaťročie oboje pripomenulo. Európa rozhodne netrpí nemeckou slabosťou, je naopak obeťou nemeckej sily v službách presvedčenia o vlastnej nadradenosti nad ostatnými.

Na rozdiel od minulosti sa nemecká nadradenosť tvári politicky korektne, je proeurópska, neoliberálna a progresivistická. Stavia na ekonomickej výkonnosti potvrdzovanej globálnymi exportami a na bezvýhradnej podpore progresivistických "hodnôt" - zelených, dúhových, migrantských. Ale s dešpektom hľadí na tých, ktorí nezvládajú či odmietajú to, čo Nemecko podľa vlastného presvedčenia zvláda. Pred rokmi to ekonomicky pocítili Grécko a Taliansko, dnes hodnotovo Poľsko a Maďarsko.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.