Očkovanie proti novému koronavírusu poskytuje ochranu jednotlivcovi, vďaka ktorej sa významne znižuje riziko ochorenia. Nové poznatky však hovoria, že očkovanci môžu prenášať delta variant koronavírusu rovnako ako nezaočkovaní. Vo svetle vedeckých dát tak čiernobiele politické rozhodnutia a reči o zodpovedných a nezodpovedných občanoch trochu menia význam, pričom vlády by na tento vývoj mali reagovať.

Čoraz viac krajín naprieč celou planétou sa v posledných týždňoch prehuplo cez magickú pandemickú métu. Reč je o dosiahnutí hranice zhruba 70 percent zaočkovanej populácie, ktorú kompetentní prezentovali ako limit nevyhnutný pre zisk kolektívnej imunity a zrazenie koronavírusu na kolená. Bilancia je v tomto momente teda nevyhnutná. O čom vypovedá?

Základným poznatkom je, že vakcinácia sama osebe zrejme nemá až tak zásadný vplyv na príchod a odchod takzvaných pandemických vĺn. Platí to pri pohľade na vysoko zaočkované štáty s rôznymi klimatickými a spoločenskými podmienkami pre prenos vírusu. Či už je reč o afrických Seychelách, severskom Islande, Británii na Západe alebo Singapure v Ázii, trend je jasný.

Všetky spomenuté krajiny vykazujú, ak nie rovno rekordné, tak veľmi vysoké prírastky nových prípadov alebo zaznamenávajú štandardne vysoký počet nových nakazených počas niekoľkých týždňov až mesiacov. Ak teda nepríde k nášmu prehodnoteniu pohľadu na pandémiu, ktorej trvanie v súčasnosti determinuje najmä počet infikovaných, jej koniec je v nedohľadne.

Nová realita: Mnoho nakazených, málo vážne chorých

V žiadnom prípade to neznamená, že injekcie by sme teraz mali hodiť do koša. Počty ťažkých prípadov ochorenia či rovno úmrtí v spomenutých krajinách ostávajú zásadne nižšie než počas predošlých vĺn, pod čo sa podpisujú najmä protilátky získané v dôsledku štepenia.

Odporcovia očkovania budú teraz dozaista argumentovať tvrdením, že znížená mortalita a prázdnejšie postele na JIS-kách sú predsa dôsledkom prenosnejšieho, no menej nebezpečného variantu delta, nie vakcín. Už len letmý pohľad na Rusko – nízko zaočkované, plné tejto mutácie a boriace sa s rekordnými počtami obetí – však takéto skratky zatiaľ potápa. Pohľad na tieto čísla sa pritom zhoduje so skoršími prognózami svetových vedcov.

Aj plne zaočkovaní končia v nemocniciach, ale...

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.