2. augusta, 16:24

Tetovanie najúspešnejšieho slovenského golfistu: Nie je to symbol neonacistov, ale našej lásky, hovorí jeho manželka

Tetovanie najúspešnejšieho slovenského golfistu: Nie je to symbol neonacistov, ale našej lásky, hovorí jeho manželkaSlovenský golfista Rory Sabbatini. Foto: Gerald Herbert -TASR/AP

Viacerých Slovákov na sociálnych sieťach zaujal pôvod a tetovanie golfistu Roryho Sabbatiniho. Existoval predpoklad, že inklinuje ku krajne pravicovému zoskupeniu, ktoré podporovalo apartheid. Sabbatiniho manželka takýto súvis vylučuje.

Meno Rory Sabbatini znelo v nedeľu celým Slovenskom. Úspešný golfista vybojoval na letných OH Slovensku striebornú medailu.

Sabbatini v 4. kole turnaja vytvoril olympijský rekord ihriska so skóre 10 pod par. Pre Slovensko vybojoval premiérový cenný kov v športe, ktorý sa pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro vrátil do olympijského programu po 112 rokoch. Ako sa stal muž s exoticky znejúcim priezviskom reprezentantom Slovenska?

Láska či rasizmus?

Sabbatini sa narodil a vyrástol v Juhoafrickej republike. Pred dvoma rokmi získal slovenského občianstvo. Jeho manželkou je Martina Štofaníková, ktorá v minulosti tvorila pár s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a má s ním syna Šimona Heliodora. 

S nápadom hrať za Slovensko ho vraj spontánne oslovil Rastislav Antala, prezident Slovenskej golfovej asociácie a vzdialený bratranec Roryho manželky.

Potešenie zo striebornej medaily niektorým Slovákom prekazilo Roryho tetovanie. Malý obrazec na ľavom bicepse pripomína symbol triskele, ktorý pochádza ešte z predkresťanskej Európy a počas druhej svetovej vojny ho používali nacisti. V 70. rokoch si ho zas privlastnila juhoafrická pravicová organizácia Afrikánske hnutie odporu, ktorá podporovala apartheid a bojovala proti černochom.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.