Schopnosť efektívne zavlažovať anektovaný polostrov podzemnou vodou z morského dna by Kremľu pomohla vyhnúť sa nesplneniu dôležitého sľubu v čase pred kľúčovými parlamentnými voľbami. Úspech ambiciózneho projektu je však neistý.

Špecialisti z ruskej spoločnosti Rosgeologia oznámili, že už pri prvom pokusnom vrte v Azovskom mori sa im podarilo nájsť pitnú vodu. Nálezisko sa nachádza v hĺbke približne sto metrov. Momentálne sú vo fáze testovania čerpania zdroja s cieľom odhadnúť zásoby v nálezisku. Vzorky vody následne odošlú do laboratória, kde by mali vyhodnotiť ich kvalitu.

„Spoločnosť bude pokračovať v prácach na určení kvality nájdených zásob vody. S týmto cieľom budú v blízkosti pobrežia vyvŕtané dodatočné vrty s hĺbkou do 500 metrov,“ uviedol predstaviteľ vedenia spoločnosti Rosgeologia Sergej Korkov. Ruský vicepremiér pre výstavbu a regionálny rozvoj Marat Chusnullin doplnil, že vodu na dne mora určite našli, no „otázkou zostáva jej kvalita“.

Vysychajúci polostrov

Krymský polostrov bol po stáročia polovyprahnutou stepou obývanou krymskými Tatármi, Nogajcami a inými kočujúcimi stepnými národmi. Zúrodnenie polostrova umožnilo až vybudovanie siete zavlažovacej infraštruktúry, ktorej chrbticu tvorí Severokrymský kanál, ktorý na polostrov privádza vodu z Dnepru. Táto infraštruktúra tradične pokrývala až približne 85 percent spotreby vody na Kryme.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.