Na očkovanie ľudí motivuje celá parlamentná koalícia. Cez víkend vzali preto do rúk nafukovačky viacerí politici.

Ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň ohlásilo začiatok tretej vlny. Prvú dávku dostalo doposiaľ 41 percent občanov, plne zaočkovaných je 36 percent populácie Slovenska. Pre infekčnosť delta variantu sa odporúča zaočkovať aspoň 85 percent populácie. Očkovacia kampaň na Slovensku posledné dni silnie.

Už mesiac majú Slováci možnosť stiahnuť si covid pas, ktorý im uľahčí cestovanie naprieč hranicami. Jednoduchá aplikácia obsahuje potvrdenie o bezinfekčnosti cestovateľa. Môže ísť o očkovanie, potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo výsledok negatívneho testu.

Vynález uľahčuje cestovanie a nahradil desiatky chaotických potvrdení, ktoré jednotlivé štáty nevedeli skontrolovať. Potvrdenie dokážu prostredníctvom čítačiek skontrolovať policajti na hraniciach. Počas zlej epidemickej situácie sa počíta s tým, že covid pasy sa využijú aj vo vnútroštátnej sfére. Tým, čo preukážu bezinfekčnosť, sa umožní prístup do prevádzok a k službám.

Covid pas však čelí viacerým odporcom. Tým sa nepozdáva predstava, že sa upúšťa od primárneho dôvodu očkovať sa, ktorým je ochrana zdravia. Zelené preukazy vnímajú ako nástroj obmedzovania ich práv a slobôd. Z princípu preto odmietajú očkovanie.

Fero je v karanténe, ale vy nemusíte byť

Práve na túto skupinu občanov cieli v novom videu koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS). Pod hlavičkou ministerstva hospodárstva natočili traja jej členovia video, ktoré má ľudí motivovať k očkovaniu a tým aj získaniu zeleného pasu.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.