Bežní ľudia, ale aj médiá zverejňujú mená aj fotografie ľudí, ktorých považujú za pôvodcov nákazy, a je pritom často jedno či ide o skutočných porušovateľov nariadení alebo o nič netušiacich spoluobčanov, ktorí nákazu mohli šíriť bez toho, aby o tom vedeli. Takýto trend sa šíri najmä v Austrálii, v ktorej sa vyskytlo relatívne málo prípadov ochorenia COVID-19 a ľudia si potrpia na dodržiavanie pravidiel.

Popri zhoršujúcej sa pandemickej situácii – spôsobenej šírením delta variantu – sa v Austrálii stále častejšie objavuje aj verejné poukazovanie na možných šíriteľov covidu. Najnovším príkladom sa stali bratia, ktorí sa živia sťahovaním nábytku. Súrodenci čelia obvineniu z ignorovania pozitívnych testov na covid a potenciálneho šírenia vírusu. Médiá zverejnili ich mená i fotografie. Obom za previnenie hrozí pol roka väzenia.

Clare Southertonová z Centra pre sociálny výskum zdravia v Novom Južnom Walese tvrdí, že práve s nárastom počtu nových prípadov rastie v Austrálii aj takzvaný „covid shaming“. Vo veľmi voľnom preklade obviňovanie či verejné hanobenie nakazených covidom.

Podľa Southertonovej je pochopiteľné, že Austrálčania chcú vinu niekomu pripísať. Federálna vláda hádže vinu za pomalé očkovanie na austrálske štáty, a pozornosť sa tak sústredila na obyčajných ľudí, ktorí často za nič nemôžu. Plne naočkovaných je len niečo vyše desať percent populácie.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.