Toto nie je diskusia, ako to nazval premiér Heger. Spory v bezpečnostných zložkách už prerástli hlavu a zodpovednosť ministra vnútra, treba ich urýchlene zastaviť.

Vojna-nevojna, vojna-nevojna, vojna. Tak nejako vyzerá pingpong v médiách a konfliktoch v bezpečnostných zložkách.

Všimnime si ich vývoj a skrátenú bilanciu.

Stupeň prvý, polícia

Problémy vznikli najskôr v samej polícii, presnejšie v NAKA, kde bola časť vyšetrovateľov pracujúcich na politicky závažných kauzách vyčlenená spod riaditeľa NAKA priamo pod policajného prezidenta. Keď Kovařík dostal kritickú otázku, buď o problémoch nevedel, alebo ich odmietol komentovať. Celý spor neskôr viedol k odchodu Branislava Zuriana, jeho nezmyselnému obvineniu a jeho pomste voči ministrovi vnútra.

Keď sme tento prístup označili za poloanarchiu, Kovařík to odmietol, vraj sa nič také nedeje a všetko je len dôkaz nezávislosti polície.

Stupeň druhý, SIS

Druhou inštitúciou, do ktorej kríza prerástla, sa stala SIS. Ešte za čias bývalého šéfa SIS tajná služba zdokumentovala prípady, keď sa pri vyšetrovaní závažných káuz údajne nedodržiaval zákon. Správu dostali najvyšší ústavní činitelia, ale nespravili nič. SIS-ka na informáciu narazila v kriminálnom prostredí, nie odpočúvaním či sledovaním policajtov alebo špeciálnych prokurátorov.

Správu vyhotovil ešte bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý bol následne obvinený a zadržaný. Od 11. marca sedí vo vyšetrovacej väzbe za údajnú korupciu, ale okolnosti sú podivné, prístup vyšetrovateľov k jeho prípadu budí rozpaky. SIS má už nového šéfa, ale za svojimi tvrdeniami si stále stojí. Časť z nich sa neskôr čítala v beletrizovanej forme v parlamente, iná časť (Petrov) nedávno vyšla na povrch.

Stupeň tretí, inšpekcia

Po tretie, inšpekcia. To znamená policajti, ktorí majú kontrolovať policajtov a sú podriadení ministerstvu vnútra. Na inšpekcii ležali dva podnety na preverovanie zákonnosti pri vyšetrovaní týchto citlivých káuz. Ten prvý podal Pčolinský, keď už zrejme tušil, že mu hrozí obvinenie.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.