Interný dokument, ktorý unikol z amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, potvrdzuje, že očkovanci šíria delta variant rovnako ako ľudia bez vakcíny. Pravdepodobnosť, že ochorejú, je však trikrát nižšia.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré je americkým štátnym úradom pre ochranu verejného zdravia, vydalo nové odporúčania pre plne zaočkovaných. Nabáda ich, aby nosili rúška v interiéroch, kde sú dobré podmienky na rýchle šírenie koronavírusu.

Americkí hygienici spomínajú školy a odporúčajú rúška pre všetkých zamestnancov a žiakov. Horné dýchacie cesty by si podľa nich mali prekrývať aj ľudia s oslabenou imunitou a tí, čo majú zvýšené riziko závažného priebehu COVID-19. Rovnaké odporúčanie platí, ak niekto žije s takýmito osobami v domácnosti.

Centrum k rovnakému kroku povzbudzuje aj zaočkované osoby, ktoré prichádzajú do úzkeho kontaktu s neočkovanými osobami vrátane detí mladších ako 12 rokov.

Ide o obrat oproti májovému rozhodnutiu, podľa ktorého plne zaočkovaní ľudia nepotrebujú takmer v žiadnych situáciách nosiť rúška vnútri ani vonku. Nejde pritom o jediné sprísnené odporúčanie.

Po starom sa očkovanci nemuseli otestovať, ak prišli do styku s nakazeným, no nemali príznaky. Centrum teraz rozhodlo, že aj plne očkovaní ľudia by sa mali otestovať 3 až 5 dní po vystavení sa niekomu s podozrením na COVID-19 alebo s potvrdeným ochorením COVID-19. Rúška by mali očkovanci vo všetkých interiéroch nosiť aspoň 14 dní, alebo dokým nedostanú negatívny výsledok testu.

„Testovanie je široko dostupné,“ odôvodňovala denníku The New York Times toto odporúčanie riaditeľka CDC Rochelle Walenská. Nové uniknuté informácie však napovedajú, že odporúčania majú alarmujúce príčiny.

Interný dokument CDC: Zaočkovaní sú rovnako infekční ako nezaočkovaní

Podľa nových zistení CDC je delta variant infekčnejší než vírusy spôsobujúce SARS, MERS či pravé kiahne. Má však oveľa nižšiu smrtnosť než porovnávané vírusy. Ľudia ním infikovaní môžu mať až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož ako ľudia infikovaní pôvodným vírusom. Vedci sa preto domnievajú, že sú aj dlhšie infekčnejší.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.