Väčšina ľudí si myslí, že rodičia, ktorí majú pracujúce deti, si zaslúžia prilepšenie k dôchodku. Dôchodkyňa s dvomi deťmi by si mala priemerne prilepšiť o 57, s tromi deťmi o 85 eur mesačne.

Otázka, na ktorú sme sa v prieskume pýtali, bola uzavretá a znela: "Vláda chce zaviesť takzvaný rodičovský bonus k dôchodku, čím chce oceniť rodičov, ktorí majú pracujúce deti. Podľa návrhu by deti časť dnešných odvodov posielali priamo svojim rodičom, čo by im zvýšilo dôchodok. Či si o tom myslíte?"

51,4 percenta z respondentov odpovedalo, že rodičia, ktorí majú pracujúce deti, si zaslúžia prilepšenie k dôchodku, pretože vďaka týmto deťom má dnes kto zarábať na dôchodky.

38,7 percenta so zmenami nesúhlasí, myslia si, že dôchodky majú zostať tak, ako sú. Zdá sa im čudné, aby vznikali nové kategórie. Zostávajúcich 9,9 percenta respondentov nevedelo alebo nechcelo odpovedať.

Zisťovali sme tiež, ako tento návrh podporujú voliči a sympatizanti jednotlivých strán a tiež ľudia podľa veku.

Najviac tento návrh podporujú respondenti do 33 rokov, myslí si to až 67 percent z nich (23,8 percenta je proti, zvyšok nevie). Výrazne nadpolovičná podpora pre návrh je aj v skupine do 49 rokov, tu návrh podporuje 57,6 percenta opýtaných (33,2 je proti, zvyšok nevie). Respondenti v kategórii 50 až 65 rokov to podporujú menej, s návrhom súhlasí 41,9 percenta (zmenu si neželá 48,5 percenta), najnižšia podpora je medzi samotnými dôchodcami, v kategórii 66 rokov a starší, rodičovský bonus tu podporuje len tretina, presne 31,4 percenta z nich, až 56 percent oslovených chce dôchodky zachovať v podobe, v akej sú dnes.

Je to paradox, keďže práve ľudia na dôchodku by si od 1. januára 2023 mali prilepšiť. Matka-dôchodkyňa s jedným pracujúcim dieťaťom a priemerným dôchodkom by si podľa prepočtov ministerstva práce prilepšila o 28 eur mesačne, matky s dvomi pracujúcimi deťmi o 57 eur, s tromi deťmi o 85 eur a štyrmi o 114 eur mesačne.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.