Bývalý europoslanec József Szájer sa po pandemickom večierku a sexuálnom škandále zriekol okrem poslaneckého mandátu aj členstva v strane. Svoj odchod oznámil v liste adresovanom podpredsedovi Gáborovi Kubatovovi.

Szájer Fidesz opúšťa po 32 rokoch, stranu spoluzakladal v marci 1988 ešte ako mládežnícke antikomunistické hnutie. Szájer sa tiež listom zriekol čestného občianstva svojho rodného mesta Šopronu. Mesto jeho rozhodnutie prijalo a občianstvo mu odňalo, oznámil starosta Ciprián Farkas na sociálnej sieti. Szájer je však tiež držiteľom Rádu svätého Michala a svätého Juraja (druhého stupňa Knight Commander), ktorý mu v roku 2000 udelila britská kráľovná Alžbeta II. Nie je jasné, či sa tohto ocenenia už pokúsil vzdať.

Opozícia ukazuje na pokrytectvo

Prípadom už od utorka žije celá krajina, opozícia poukazuje na pokrytectvo konzervatívnej vlády, politici Fideszu sa vo svojich vyjadreniach zatiaľ obmedzili na odsúdenie porušovania pandemických pravidiel a držbu narkotík, konkrétne extázy, o ktorej však Szájer tvrdí, že ju nebral a nevie, ako sa objavila v jeho taške.

„Ostatné je úplne jeho súkromná vec,” odpovedala novinárom ministerka spravodlivosti Judit Vargová. Premiér Orbán pre vládny denník Magyar Nemzet povedal, že Szájerovo počínanie je „nezlučiteľné s hodnotami našej politickej komunity. Nezabudneme, ani nepoprieme jeho tridsaťročnú prácu, ale jeho čin je neprijateľný a neobhájiteľný”. Szájer podľa Orbána „spravil jediné vhodné rozhodnutie, keď sa ospravedlnil, odstúpil a opustil Fidesz”.

Český europoslanec sa ho zastal

Szájera sa zastal europoslanecký kolega Balázs Hidvéghi. „Józsefa Szájera poznám viac ako tridsať rokov. Správa ma naplnila smútkom a šokom. Vážim si ho a rešpektujem jeho politickú činnosť. Všetci sme ľudia, robíme chyby, pochybil aj on. Kto je bez hriechu, nech prvý hodí kameňom,” povedal v maďarskom rozhlase Hidvéghi, ktorý sa k Fideszu pripojil v roku 1989 ako devätnásťročný.

Odchod z politiky označil za jediné riešenie. Iný zo zakladajúcich členov strany a šéf maďarskej delegácie v Európskom parlamente Tamás Deutsch zase v televízii ATV povedal, že „Fidesz je stranou, ktorá nechce nikomu skúmať spálňu”.

Z nemaďarských členov Európskej ľudovej strany sa Szájera zastal len český europoslanec Tomáš Zdechovský, ktorý ho označil za jedného z najpracovitejších a najvzdelanejších poslancov. „Vždy som si ho nesmierne vážil, preto rozumiem jeho rozhodnutiu rezignovať. Milý József, nesúdime Ťa, pretože sme nenosili Tvoje topánky,” napísal.

Maďari hovoria aj o tajných službách

V krajine sa tiež diskutuje o možnej provokácii zo strany zahraničných tajných služieb, prípadne o pomste za maďarské veto úniového rozpočtu. Témy sa chytili ​​médiá blízke vládnej strane, prekvapivo však variantu zahraničnej intervencie spomenuli medzi prvými ľudia rešpektovaní na politickej ľavici ako investigatívny novinár HVG András Dezső alebo analytik András Pulai. Podľa predsedu parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť Jánosa Stummer z Jobbiku sa bude výbor zaoberať touto otázkou.

Pochybnosti vzbudzuje predovšetkým osoba organizátora večierku Davida Manzheley. Tento údajne dvadsaťdeväťročný belgický doktorand bol poľskými úradmi identifikovaný ako tridsaťšesťročný Poliak Dawid Manzheley, ktorý je v Poľsku stíhaný pre podvody a aktuálne je na úteku. Opozičný web Azonnali tiež upozornil na jeho rozpory vo výpovediach.

Ten napríklad pôvodne belgickým novinárom povedal, že Szájera vôbec nepozná (zmieňoval sa o ňom ako o mužovi s fúzmi, ktorého si priviedol niektorý z pozvaných hostí) a o politiku sa nezaujíma. O deň neskôr ale už v rozhovore pre poľský Onet tvrdil, že k nemu prichádza „veľa politikov zo strán PiS a Fidesz”. Neuviedol žiadne mená, ale povedal, že ich z Fideszu malo byť deväť, poslancov i europoslancov.

Čo sa týka národností dvoch diplomatov, ktorí sa na večierku zúčastnili, išlo o Francúza a Estónca a s obomi sa začalo súdne konanie o odňatí imunity. Kľúčový summit k európskemu rozpočtu prebehne o týždeň, v dňoch medzi 10. a 11. decembrom. Pokiaľ sa do tej doby nepodarí krízu vyriešiť a Poľsko s Maďarskom primať k súhlasu pre nich prijateľným kompromisom alebo nejakou cestou obísť, ocitne sa Únia v rozpočtovom provizóriu.

Vychádza v spolupráci so stránkou Co se děje v Maďarsku/FB.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0