Liberálne krídlo koaličnej OĽaNO plánuje na septembrovú parlamentnú schôdzu predložiť návrh uznesenia o nevyhnutnosti rešpektovať práva menšín. Jeho aktuálne znenie však nebolo prerokované na koaličnej rade. Upozorňuje na to šéfka Kresťanskej únie Anna Záborská.

Vyslať jasný signál v slovenskom a európskom kontexte o nevyhnutnosti rešpektovať práva menšín má za cieľ návrh uznesenia, ktorý na septembrovú schôdzu Národnej rady SR predložia poslanci OĽaNO. Na stredajšej tlačovej konferencii jeho formuláciu zdôvodnili obavou z narastajúcej agresie a dešpektu voči príslušníkom menšín a komunít, prejavujúcej sa na rôznych fórach.

Uznesenie dôrazne odsudzuje akúkoľvek diskrimináciu menšín a komunít a vyzýva zodpovedné orgány a inštitúcie SR, aby monitorovali prejavy nenávisti vo verejnom priestore vrátane prejavov volených zástupcov voči právam menšín.

Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský upozornil, že jedným zo znakov demokracie je proaktívna ochrana menšín zo strany majority.

Nepáči sa im dianie v Poľsku a Maďarsku
„Je preto čas vyslať takýto pozitívny signál voči minoritám,“ uviedol v súvislosti s predkladaným uznesením. Poslankyňa a primátorka Skalice Anna Mierna tvrdí, že i na pôde parlamentu sa objavujú návrhy, ktoré sa snažia obmedziť práva menšín.

Jej kolega Andrej Stančík vníma uznesenie tiež ako vyjadrenie postoja v európskom kontexte a reakciu na to, čo sa deje v okolitých krajinách. Spomenul pritom vytváranie zón bez LGBTI v poľských samosprávach či maďarský zákon, ktorý na školách obmedzuje možnosť informovať žiakov o homosexualite či transrodových otázkach.

Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa verí, že uznesenie nájde bez problémov podporu u väčšiny poslancov NRSR.

Skutočne bol návrh prerokovaný?

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.