Pápež František môže na septembrovej návšteve Slovenska stmeliť rôzne skupinky v cirkvi i spoločnosti. Nerozumie dobre Európe a Európa nerozumie dobre jemu. Slovensko mu tiež môže naplno ukázať „príliš nevinnú dôveru voči ideologickej propagande“ komunizmu. Myslí si to slovenský augustinián žijúci v Taliansku Milan Hermanovský.

Augustinián Milan Hermanovský je vicemajster novicov pre južnú Európu v severotalianskom meste Pavia. V rozhovore pre denník Štandard, ktorý sme viedli v augustiniánskom kláštore s krásnym výhľadom na Rím, povedal, že nastávajúca apoštolská cesta bude užitočná pre Slovensko i pápeža. V čase pontifikovej návštevy v polovici septembra má Milan Hermanovský lekárske vyšetrenia na Slovensku a dúfa, že sa tak stretne s Františkom. „Je zaujímavé, že z Talianska idem na stretnutie s pápežom na Slovensko,“ smeje sa slovenský kňaz.

Prečo je dôležitá pápežova návšteva na Slovensku?

Situácia je veľmi zlá po celom svete a on veľmi rád cestuje, teda je pre nás pomerne veľká česť, že sa rozhodol prísť práve na Slovensko. Je to znak nádeje aj pre nás, lebo až tak často po Európe necestuje. Myslím si, že ľudia, katolíci na Slovensku sú dosť rozdelení, vznikajú skupinky, ktoré sa nedokážu rozprávať, počúvať ani rešpektovať. Dúfam, že keď budeme mať Františka pod očami a budeme počúvať, čo hovorí, mnoho týchto rozdielnych prúdov ho dokáže pochopiť. Viem, že mnohí ho vnímajú kontroverzne, no podľa mňa to tak nie je. Naopak, dúfam, že neminieme príležitosť, aby sme sa ako národ a cirkev stmelili.

Viete, máme vo farnostiach veriacich, ktorí sú rozvedení a ženatí, chudobní a bohatí, ultrakonzervatívni a ultraliberálni, a on je pápežom všetkých. Musí osloviť všetkých, inšpirovať, pozývať k dialógu a hľadať rovnováhu, o čo sa snaží bez prílišného zasahovania do autonómie. Viac nám navrhuje tradičné hodnoty ako staré riešenia.

Foto: Bohumil Petrík

Slovensko potrebuje výzvu k dialógu?

Áno. Problém nie je to, že niekto má pravdu a niekto nie, ale to, že každý má z nej kúsok. Len dialóg, vzájomné načúvanie nás zachráni. Ten druhý sa môže mýliť, ale ak ho nepočúvam, tak ho z omylu neuzdravím. Je na nás osobne i na spoločnosť veľký tlak a lámeme sa na kúsky. My, ktorí robíme so sviečkami, vieme, že so srdcom a vzťahmi je to ako s voskom – ak ho stlačíte za studena, rozdrobí sa. Keď ho ohrejete, vyformujete ho a dá sa spojiť v jedno, veď je vosk. Pokušenie je dať väčšiu dôležitosť vonkajšej forme, a nie svetlu, ktoré je zmyslom sviečky, teda ak je schopná dať svetlo, a tvar je len druhotný. Mať odvahu milovať iných znamená prijať, že sme všetci z jednej hliny a z Božieho Ducha, aj keď sme odlišní. Milovať znamená mať strach o druhého, nie z neho. Kto má bázeň pred Bohom, ten sa nebojí stratiť niečo zo seba. Potrebujeme sa mať radi navzájom a nezazerať na druhých, ak majú iné hriechy a názory než ja.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.