Najväčšie riziko tkvie v náraste nesolventnosti. Všetka pomoc, ktorá v tomto krízovom roku prichádza zo strany vlády, len odďaľuje problémy. Raz sa skončí a ľudia budú vystavení realite. Financujúce banky počítajú so stratami ziskov už v predstihu.  

Koronavírus šarapatí na Slovensku od marca. Po obmedzeniach prijatých v prvej vlne na jar a potom v druhej vlne na jeseň sa ekonomika spomaľuje. Nezamestnanosť výraznejšie nevyskočila len vďaka cieleným vládnym opatreniam na udržanie pracovných miest a na vykrývanie chýbajúcich tržieb živnostníkom.

Ceny bytov a domov na Slovensku napriek tomu neklesajú. Ba naopak, ďalej rastú. Podľa posledných údajov Štatistického úradu SR sa zvýšila v treťom štvrťroku cena nehnuteľností určených na bývanie medziročne o 8,5 percenta.

Čím to je? Žeby ľudia v neistých časoch boli predsa ochotní investovať do nového bývania? Vyznieva to paradoxne, ale je to tak. Ak sa chceme o tom presvedčiť na celoslovenskej úrovni, potom sa stačí opäť pozrieť do údajov Štatistického úradu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.