Kedysi ukážkový prozápadný štát poľavuje v euroatlantickom smerovaní. Hlavným motorom tohto procesu je kombinácia chladného pragmatizmu vládnej strany a odporu väčšiny gruzínskej spoločnosti k niektorým liberálnym hodnotám, ktoré v krajine Západ presadzuje. Prispievajú k tomu aj obštrukcie strany bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.

Predseda vládnej strany Irakli Kobachidze označil v utorok Úniou sprostredkovanú takzvanú "dohodu 19. apríla" za anulovanú. Podľa Kobachidzeho slov splnila dohoda sto dní po jej podpísaní "svoju úlohu a vyčerpala sa". O to viac, že hlavné opozičné strany na čele so Zjednoteným národným hnutím (UNM) Michaila Saakašviliho sa k nej nepripojili.

Dočasne prelomová dohoda

Dohoda 19. apríla, nazývaná tiež "dohoda Charlesa Michela", po predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, ktorý ju sprostredkoval, mala za cieľ ukončiť vážnu politickú krízu v Gruzínsku. Nasledovala po drvivom víťazstve Gruzínskej túžby v parlamentných voľbách v novembri minulého roka, keď opozičné strany odmietli uznať výsledky. Napriek tomu, že všetci medzinárodní pozorovatelia ich uznali. Vládna strana v nich získala 48 percent hlasov.

Opozičné strany si odmietli prebrať poslanecké mandáty a bojkotujú parlament. V zákonodarnom orgáne zavládla Gruzínska túžba, čo bola z pohľadu Západu, pre premianta regiónu v demokracii a euroatlantickej integrácii, neprijateľná situácia.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.